گزارش سفر رسمی رییس عمومی بورد اجراییوی و تخصصی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان به کشور های اطریش و جمهوری چک

aaehc-af
دوشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۱ - ۱۴:۴۶
Taher Shaaran in IAEA

رییس عمومی بورد اجراییوی و تخصصی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان (اداره انرژی هستوی افغانستان)  جناب داکتر طاهر شاران به تاریخ 28-29 جنوری 2019 در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص بررسی و مطالعه فعالیت های هستوی 36 کشور کم توسعه جهان و تجربه های موفق آنها در این راستا و همچنین بررسی مشکلات و چالش موجود در این کشورها شرکت نمودند.

دراین سفر آقای داکتر طاهر شارن با دیپارتمنت های تخنیکی آژانس بین الملی انرژی اتمی به شمول امنیت و مصونیت مواد رادیو اکتیف و بخش استفاده از تکنالوژی هستوی برای تهیه نقشه آب های زیرزمینی شهر کابل و سایر نقاط کشور نشست و گفتگو کردند. همچنین ایشان راپور تحقیقاتی کارشناسان  کمیسیون انرژی اتمی در قسمت مواد رادیواکتیف کوه های قصبه کابل را با کارشناسان آژانس بین المللی اتمی شریک ساخته و از آنها برای همکاری مشترک برای بررسی دقیق تر این ساحه دعوت به عمل آوردند.

در این سفر هییت افغانستان  با مسولین آژانس در قسمت پروژه های اختصاصی به افغانستان برای سالهای 2019 تا 2021 در بخش های صحت، زراعت، آب و انرژی و مصونیت از مواد رادیو اکتیف بحث و گفتگو کردند و در راستای یافتن راه های عملی برای تطبیق آنها به توافق رسیدند. همچنین در مورد مشکلات و موانع در قسمت عدم تطبیق پروژهای قبلی اختصاص یافته به افغانستان تبادل نظر کردند. مسولین آژانس برای برگزاری چندین برنامه آموزشی و سفر علمی برای کارشناسان افغان در قسمت استفاده از تکنالوژی هستوی در خارج و داخل از افغانستان تعهد نمودند.

قابل ذکر است که با پیگیری های جدی چند ماه گذشته این اداره، افغانستان رسما عضویت ارگان بین الملی منع آزمایش های هستوی را به دست آورده است. در نشستی که آقای داکتر شاران با مسولین ارگان بین الملی منع آزمایش های هستوی داشتند قرار شد که به زودی آژانس بین الملی اتمی سرور کمپوتری، به منظور نظارت از فعالیت های هستوی کشورهای همسایه براساس مطالعه زمین لرزه های ثبت شده در سرور جهانی، در افغانستان نصب نمایند.

رییس عمومی بورد اجراییوی و تخصصی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان به تعقیب سفر اتریش خویش سفر رسمی دیگری به کشور جمهوری چک در تاریخ 4-5 فیبروری داشتند.

در این سفر جناب داکتر طاهر شاران با چند شرکت نیمه دولتی جمهوری چک به شمول شرکت IGV که در قسمت استفاده از تکنالوژی هستوی فعالیت می کند ملاقات داشتند تا زمینه همکاری این کشور در بخش تهیه نقشه راه انرژی اتمی افغانستان، استفاده از تکنالوژی هستوی در بخش صنعت و همچنین بررسی مواد رادیواکتیف آبهای افغانستان را فراهم نمایند. همچنین موضوع عملی شدن مصوبه شورای وزیران در قسمت استفاده از تکنالوژی اشعه گاما برای جلوگیری از فاسد شدن میوه جات خشک و تازه و ضد عفونی کردن وسایل مورد استفاده در شفاخانه ها در این سفر پیگیری شد.

در این سفر رییس اداره انرژی هستوی افغانستان با مسولین پوهنتون تخنیکی شهر پراک دیدار و گفتگو داشتند تا زمینه پذیرش یک تعداد از محصلین کشور در قسمت فزیک هستوی در این دانشگاه فراهم شود. همچنین با کارشناسان تولید راکتورهای کوچک قابل انتقال نیز دیدار صورت گرفت تا از اخرین پیشرفت های علمی در این راستا معلومات لازم بدست آید.

تازه ترین خبر

دوشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۱ - ۱۴:۴۶
Background image

گزارش سفر رسمی رییس عمومی بورد اجراییوی و تخصصی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان به کشور های اطریش و جمهوری چک

رییس عمومی بورد اجراییوی و تخصصی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان (اداره انرژی هستوی افغانستان)  جناب داکتر طاهر شاران به تاریخ 28-29 جنوری 2019 در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱/۶ - ۱۲:۳۶
Background image

سیمینار در رابطه به صلاحیت، وظیفه و نقش کارشناسان متخصصین و کارمندان حفاظت در برابر شعاع

قدم علی سلطانی رییس تطبیق تکنالوژی هستوی کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان که طی یک سفر رسمی به کشور اردن در برنامه تحت نام صلاحیت، وظیفه و نقش کارشناسان متخصص و کارمندان حفاطت در برابر. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱/۵ - ۱۰:۵۲
Background image

امضای تفاهم نامه همکاری علمی و پزوهشی بین پوهنځی فزیک پوهنتون کابل و کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان

به منظور گسترش همکاری های علمی, پزوهشی و تخنیکی فی مابین پوهنځی فزیک پوهنتون کابل منحیث یک نهاد اکادمیک و تحقیقی واداره انرژی هستوی (کمیسیون عالی انرژی اتمی)  منحیث یک نهاد تحقیقی و. . .

بازگشت به خبر