وضیعت سرطان در افغانستان

aaehc-af
پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۲۱ - ۹:۵
وضیعت سرطان در افغانستان

گردهمایی که تحت عنوان وضیعت سرطان در افغانستان توسط نهاد مبارزه با سرطان بروز چهارشنبه ۲۰ قوس سال جاری در قصر مرمرین برگزار گردیده و در آن جمعی از شخصیت های دولتی نهاد های ملی و بین المللی اشتراک داشت.

در آغاز برنامه محترمه نسرین اوریاخیل، رئیس بنیاد مجادله با سرطان در افغانستان سخنرانی نموده و بیان نمودند که از سال ۲۰۱۶ بدین‌سو، این بنیاد در همکاری با دولت افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی تلاش‌های زیاد جهت تداوی این بیماری در کشور انجام داده که در نتیجۀ این تلاش‌ها یک بخش ابتدایی تداوی سرطان در شفاخانه جمهوریت ایجاد شد که نیازمندی شهروندان را تا حدی مرفوع نموده است.

در این برنامه پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان وعده ادامه همکاری های اتحادیه اروپا را به ویژه در بخش صحی دادند.

محترم دوکتور طاهر شاران رییس عمومی اداره انرژی هستوی افغانستان که نیز در این برنامه اشتراک نموده بودند. در قسمت فعالیت های این اداره در خصوص مصئونیت شهروندان و محیط زیست از مواد رادیواکتیف و دستگاه های آیونایزکننده یادآوری نموده و ایشان  درمان مرض سرطان را یک موضوع بسیار مهم و جدی در جهان خوانده بیان نمودندکه در حال حاضر زمینۀ تداوی مرض سرطان در افغانستان مهیا نبوده  درمان آن نیز بسیار پرهزینه است که باید برای درمان این بیماری، یک برنامه ملی روی دست گرفته شود.

آقای شاران پیشنهاد ایجاد بیمه ملی را برای تداوی مریضان مبتلا به این مرض را نموده و تصریح کردند که تداوی سرطان به طب هسته‌ای نیاز دارد، اما متاسفانه طب هسته‌ای تاکنون در افغانستان ناشناخته است و دانشگاه های افغانستان هیچ رشته تدریسی به هیچ درجه یی (لیسانس و ماستری) در این بخش ها را ندارند.

بر اساس گزارش‌ها تاکنون۲۰۰ نوع سرطان در جهان به ثبت رسیده که سه نوع آن عمومیت دارد. همچنان سالانه حدود دو میلیون نفر در جهان در نتیجه این بیماری ها جان خویشرا از دست می‌دهند. گرچه سرطان که یک مرض کشنده است، اما قابل کنترول و تداوی می‌باشد. که متاسفانه در افغانستان تا به اکنون هیچ مرکز مجهز که نیازمندی‌های بیماران مبتلا به این مرض را براورده سازد، وجود ندارد.

تازه ترین خبر

چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۱۰ - ۹:۴۷
Background image

اطلاعیه

به تاسی از مصوبه جلسه شماره (2) مورخ 8 حمل 1399 کابینه جمهوری اسلامی افغانستان و به استناد جز (1) ماده دهم طرزالعمل تنظیم رژیم کاری به منظور جلوگیری از شیوع بیماری (کوید 19) در ادارات. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۲:۲۲
Background image

برنامه اگاهی دهی ویروس کرونا به کارمندان اداره انرژی هستوی افغانستان دایر گردید

برنامه اگاهی دهی ویروس کرونا به تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ از طرف ریاست منع سلاح های کیمیاوی و بیولوژیکی در تالار اداره انرژی هستوی به کارمندان این اداره دایر گردید.

در این برنامه محترم انعام. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۱۵:۱۶
Background image

تجلیل از هفته تصویب قانون اساسی دراداره انرژی هستوی

طی محفلی که درمقر اداره انرژی هستوی به روز شنبه ۵ دلو۱۳۸۹ برگزار گردید، ازهفته ملی تصویب قانون اساسی افغانستان تجلیل بعمل آمد.

افغانستان از یک قرن به این سو دارای چندین قانون اساسی. . .

بازگشت به خبر