مروری بر معاهده منع آزمایش های هسته ای

aaehc-af
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳۱ - ۱۳:۴۵
مروری بر معاهده منع آزمایش های هسته ای

(Review of the Comprehensive Nuclear Test-Ban Treaty (CTBT 

بشر از مدت ها قبل با پدیده ای به نام جنگ مواجه بوده، که برای حذف یاکنترول آن تلاش های فراوان داشته و در این تلاشها در طول تاریخ نظریات متفاوت ارایه گردیده است. اگر بخواهیم نظریات ارایه شده را به طورکلی تقسیم بندی نماییم، بهتر است که از دو دیدگاه )مکتب ریالیزم و مکتب آیدیالیزم( به آن بپردازیم.

اندیشمندان مکتب ریالیزم بشر را به طور طبیعی شرور میدانستند، لذاجنگ را یک پدیده متداول در روابط بین انسانها، ملتها و دولت ها قلمداد میکردند، این عده معتقد بودند که به توسل به طرق مختلف از جمله ایجاد توازن قوا میتوان از شدت جنگ ها کاست، نه اینکه جنگ را به طور کلی حذف کرد. به همین دلیل از یک طرف به منظور ایجاد توازن قوا و از طرف دیگر به منظور اجتناب از ایجاد مسابقه تسلیحاتی، سیستم کنترول تسلیحات از طرف واقع گرایان پیشنهاد گردید.

در مقابل اندیشمندان مکتب آیدیالیزم با نیک دانستن طبع بشر، معتقد بودند که جنگ برخاسته از شرایط زمانی و  مکانی موجود در هر دوره است لذا بیان می داشتند که با حذف یا بهبود شرایط زمانی و مکانی موجود در هر دوره، می توان پدیده شوم جنگ را از صحنه زندگی بشر حذف کرد. به این ترتیب آیدیالست ها روند خلع سلاح را برای از بین بردن شرایط جنگ پیشنهاد کردند.

 تسلیحات از لحاظ قدرت تخریبی، به دو نوع تسلیحات متعارف و تسلیحات غیر متعارف(تسلیحات کشتارجمعی) تقسیم میشوند. تسلیحات کشتارجمعی شامل سلاح های بیولوژیکی(مکروبی)، کیمیاوی وهسته ای میشوند. کشورها برای افزایش صلح و امنیت بین المللی معاهده منع آزمایش های هسته ای را امضا نمودند، که درجلوگیری از گسترش سلاح های هستهای موثر بوده و در نتیجه به حفاظت از محیط زیست نیز کمک مینماید.

پایان دادن به انفجار های هسته ای، یک گام اساسی برای دستیابی به خلع سلاح هسته ای بوده، دنیای عاری از سلاح های هسته ‌ای آرزوی بشر پس از فجایع مربوط به هیروشیما و ناکاساکی است. معاهده منع آزمایش های هسته ای از جمله گام‌ های بوده که برای تحقق این آرزو برداشته شده است.

برای مطالعه متن مکمل این مقاله فایل آنرا از اینجا بدست آورید.

تازه ترین خبر

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۱۵:۱۶
Background image

تجلیل از هفته تصویب قانون اساسی دراداره انرژی هستوی

طی محفلی که درمقر اداره انرژی هستوی به روز شنبه ۵ دلو۱۳۸۹ برگزار گردید، ازهفته ملی تصویب قانون اساسی افغانستان تجلیل بعمل آمد.

افغانستان از یک قرن به این سو دارای چندین قانون اساسی. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳ - ۲۱:۲۶
Background image

تفاهم‌نامه همکاری علمی- تخنیکی میان اداره انرژی هستوی و پوهنتون کابل

عصر روز دوشنبه مورخ ۲جدی ۱۳۹۸، طی یک نشست رسمی با حضور داشت محترم دکتور طاهر شاران رئیس عمومی اداره انرژی هستوی و محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و مشاور ارشد رئیس جمهور. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۲۱ - ۹:۵
Background image

وضیعت سرطان در افغانستان

گردهمایی که تحت عنوان وضیعت سرطان در افغانستان توسط نهاد مبارزه با سرطان بروز چهارشنبه ۲۰ قوس سال جاری در قصر مرمرین برگزار گردیده و در آن جمعی از شخصیت های دولتی نهاد های ملی و بین. . .

بازگشت به خبر